Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Karta Dużej Rodziny

Centrum Usług Społecznych w Pieszycach informuje, że 25 maja 2021r. ogłoszona została ustawa z dnia 15 kwietnia 2021r. o zmianie ustawy o Karcie Dużej Rodziny, ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat.

Ustawa  o Karcie Dużej Rodziny.

Od 9 czerwca 2021r. wszystkie aktywne Karty Dużej Rodziny uzyskały formę elektroniczną. Oznacza to, że nie będzie już wniosków o domówienie elektronicznej formy Karty. Każdy posiadacz aktywnej Karty (niezależnie, czy posiadał Kartę w formie tradycyjnej, elektronicznej, czy obu) będzie mógł wyświetlić ją w aplikacji mObywatel. Aplikacja mKDR zostanie zamknięta z końcem czerwca 2021r. Osoby, które nie mają dostępu do aplikacji mObywatel będą musiały pozostać przy Kartach tradycyjnych.

W przypadku utraty Karty Dużej Rodziny należy złożyć wniosek o wydanie duplikatu Karty (taki sam jak o wydanie Karty) i dołączyć do niego oświadczenie o braku możliwości zwrotu Karty ( w przypadku gdy Karta została zgubiona, skradziona lub w inny sposób utracona) oraz potwierdzenie dokonania wpłaty za wydanie duplikatu. Od 9 czerwca 2021r. opłata za duplikat Karty i za domówienie karty tradycyjnej wynosi 10,00 zł.

Wpłaty można dokonać przelewem na konto Centrum Usług Społecznych w Pieszycach na nr 73 9527 0007 0053 2237 2000 0002. W tytule przelewu należy wpisać: opłata za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny lub opłata za zamówienie dodatkowej formy Karty Dużej Rodziny.

 

Od 1 stycznia 2018r. Karta Dużej Rodziny jest dostępna w dwóch formach: tradycyjnej (tj. plastikowej) i elektronicznej (tj. na urządzeniach mobilnych).

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania członka rodziny wielodzietnej oraz można złożyć elektronicznie za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia. Aby móc składać wnioski elektronicznie konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego. Wniosek, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek.

We wniosku należy zaznaczyć czy ubiega się o kartę tradycyjną czy elektroniczną czy o obie. Jeśli członek rodziny posiada już ważną Kartę i chce otrzymać tę kartę w drugiej formie (np. ma już kartę tradycyjną i chce otrzymać elektroniczną) należy zaznaczyć jako rodzaj wniosku – wniosek o przyznanie dodatkowej formy Karty Dużej Rodziny i zaznaczyć wybraną formę karty. Ponadto, w przypadku ubiegania się o Kartę elektroniczną konieczne jest wypełnienie załącznika ZKDR-04– Informacja o osobach, które będą mogły wyświetlać kartę elektroniczną na swoich urządzeniach mobilnych, w którym podaje się dane niezbędne do przyznania karty w tej formie (adres poczty elektronicznej, numer telefonu komórkowego zarejestrowany w Polsce) oraz wskazuje się osoby, które będą mogły wizualizować Kartę tego członka rodziny – właściciela tej Karty, rodzica lub małżonka rodzica. Załącznik ten wnioskodawca wypełnia dla każdej osoby, dla której wnosi o Kartę Dużej Rodziny w formie elektronicznej (lub obu form).

Rodzic lub małżonek rodzica może na swoim urządzeniu mobilnym wyświetlać następujące Karty:

1. swoją

2. drugiego rodzica lub małżonka

3. dzieci.

Dzieci na swoim urządzeniu mobilnym mogą wyświetlać jedynie swoje Karty.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku na podany numer telefonu zostanie wysłana wiadomość SMS z hasłem jednorazowym do aplikacji mKDR umożliwiającej korzystanie z Karty Dużej Rodziny w formie elektronicznej, a na adres e-mail – numer Karty tego członka rodziny (który będzie jednocześnie loginem do aplikacji mKDR) oraz link do sklepu, z którego będzie można pobrać aplikację – Google Play dla urządzeń działających w systemie Android lub App Store dla urządzeń działających w systemie IOS. Jeżeli wnioskodawca wnioskuje o Kartę Dużej Rodziny w formie elektronicznej dla członka rodziny, który nie posiada telefonu oraz adresu poczty elektronicznej, może podać numer telefonu i adres e-mail innego członka rodziny (np. rodzica). Po ściągnięciu aplikacji na swoje urządzenie mobilne należy zalogować się podając skopiowany z e-maila numer Karty Dużej Rodziny oraz hasło z SMS, które należy zmienić po pierwszym logowaniu.

W przypadku osób, które do dnia 31 grudnia 2017r. złożyły wniosek o Kartę Dużej Rodziny, przyznanie Karty elektronicznej będzie bezpłatne w przypadku gdy złożą wniosek o przyznanie dodatkowej formy Karty (w postaci elektronicznej) do dnia 31 grudnia 2019r. Po upływie tego czasu, jak i w przypadkach gdy od dnia 1 stycznia 2018r. członek rodziny wielodzietnej złożył wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny tylko w jednej formie, a następnie po jej przyznaniu złożył wniosek o dodatkową formę Karty, do wniosku musi dołączyć dowód wniesienia opłaty za dodatkową formę Karty w kwocie 10,00zł.

Wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny można składać w Centrum Usług Społecznych w Pieszycach przy ul. Kopernika 124.

Więcej informacji na stronie:  https://www.gov.pl/web/rodzina/karta-duzej-rodziny-ogolne lub pod numerem tel. 74  836 72 25  w. 65  

 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny